AFLW Teams – Round 1

Written by The Salamander on February 6 2020

Friday, February 7

Richmond v Carlton at Ikon Park, 7.45pm AEDT

RICHMOND

B: R.Miller 15 G.Seymour 28
HB: S.Sansonetti 18 P.Monahan 2 A.Makur Chuot 34
C: S.Molan 1 K.Brennan – C 3 H.Burchell 9
HF: S.Frederick 14 C.Bernardi 6 T.Stahl 24
F: C.Wakefield 8 L.McClelland 16
Foll: A.Edmonds 11 M.Conti 4 A.Woodward 13
I/C: L.Tesoriero 7 L.Bailey 12 K.Jacques 10 M.Brancatisano 5 H.Whitford 20
Emerg: C.Fitzgerald 26 E.Wood 17

CARLTON

B: N.Plane 32 C.Wilson 20
HB: K.Harrington – C 9 V.Laloifi 8 J.Van Dyk 36
C: S.Hosking 10 D.Vescio 3 C.Dalton 15
HF: N.Stevens 21 T.Harris 7 J.Doonan 26
F: A.Downie 30 B.Walker 14
Foll: B.Moody 16 K.Loynes 2 M.Prespakis 4
I/C: L.Brazzale 12 G.Pound 6 G.Egan 1 L.McEvoy 13 G.Gee 19
Emerg: J.Edwards 25 A.McKay 5

Saturday, February 8

Greater Western Sydney v Gold Coast, Blacktown International Sportspark, 1.10pm AEDT

GREATER WESTERN SYDNEY

B: L.Stephenson 12 T.Hetherington 9
HB: P.Randall 21 E.Brush 10 E.Bennetts 22
C: J.Dal Pos 7 A.Eva – C 2 N.Barr 8
HF: H.Zreika 24 C.Staunton 13 A.Schmidt 11
F: J.Hicks 5 R.Privitelli 19
Foll: E.McKinnon 23 R.Beeson 6 A.Parker 3
I/C: Y.Bonner 27 I.Nielsen 25 J.Allan 39 A.Lister 14 B.Tully 36
Emerg: L.Steane 20 T.Mackrill 32

GOLD COAST

B: J.Pregelj 42 J.Hickey 4
HB: S.Virgo 22 L.Ahrens 7 C.Hammond 29
C: T.Ernst 19 J.Stanton 17 M.Ritson 12
HF: B.Perry 16 A.Hamilton 30 P.Parker 1
F: L.Kaslar – C 11 K.Surman 26
Foll: L.Bella 2 J.Yorston 5 H.Dunn 24
I/C: S.Watson 14 J.Hewett 20 S.Riley 8 D.Heslop 25 K.Howarth 23
Emerg: T.Thorn 15 M.Roberts 10

Melbourne v North Melbourne, Casey Fields, 3.10pm AEDT

MELBOURNE

B: L.Birch 9 M.Downie 2
HB: G.Colvin 32 S.Goldrick 23 D.Pearce – C 6
C: C.Sherriff 18 T.Hanks 28 C.Emonson 11
HF: K.Hore 10 E.Zanker 29 S.Scott 12
F: T.Cunningham 1 A.Newman 16
Foll: H.Cordner 21 K.Paxman 4 E.O’Dea 5
I/C: S.Heath 30 M.Gay 3 M.Guerin 22 A.Kemp 36 S.Lampard 8
Emerg: B.Tarrant 20 K.Petrevski 31

North Melbourne

B: T.Randall 16 B.Gibson 18
HB: T.Nestor 24 D.Hardiman 31 B.Lynch 20
C: J.Trend 21 A.Riddell 7 J.Bruton 35
HF: S.Abbatangelo 1 K.Gillespie-Jones 5 El.King 4
F: Em.King 60 K.Ashmore 10
Foll: V.Saad 39 J.Garner 25 E.Kearney – C 9
I/C: D.Bannister 2 A.Gilroy 8 D.Bateman 11 S.Wright 17 E.Gavalas 22
Emerg: N.Bresnehan 12 J.Grierson 19

Brisbane v Adelaide, Hickey Park, 4.10pm AEST

BRISBANE

B: N.Grider 10 S.Campbell 20
HB: R.Lugg 11 K.Lutkins 13 C.Svarc 25
C: E.Zielke – C 8 B.Koenen 3 S.Webb 4
HF: L.Arnell 16 J.Tawhiao-Wardlaw 30 S.Conway 12
F: D.Davidson 14 J.Wuetschner 23
Foll: J.Keeffe 27 A.Anderson 18 E.Bates 1
I/C: G.Bodey 15 M.Moloney 28 I.Dawes 17 O.O’Dwyer 9 L.Postlethwaite 6
Emerg: J.Zanchetta 2 G.Collingwood 7

ADELAIDE

B: D.Cox 31 S.Allan 39
HB: A.Foley 3 M.Rajcic 32 N.Campbell 20
C: R.Forth 27 E.Marinoff 10 J.Mules 23
HF: D.Ponter 15 C.Gum 5 Jaimi Tabb 28
F: S.Thompson 14 E.Jones 2
Foll: J.Foley – C 24 A.Hatchard 33 N.Allen 8
I/C: C.Gould 1, M.Newman 17 A.Considine 16 C.Biddell 12 N.Gore 7
Emerg: R.Martin 6, C.Cavouras 18

Sunday, February 9

Collingwood v West Coast, Victoria Park, 1.10pm AEDT

COLLINGWOOD

B: A.Porter 9 S.Livingstone 12
HB: L.Butler 23 A.Brazill 10 S.Casey 22
C: M.Shevlin 35 B.Bonnici 8 S.Chiocci – C 17
HF: C.Molloy 2 S.D’Arcy 4 S.Dargan 46
F: M.Cann 25 J.Allen 6
Foll: S.Layton 1 B.Davey 3 J.Lambert 13
I/C: E.Fowler 15 S.Alexander 24 J.Membrey 21 S.Rowe 7 A.Sheridan 14
Emerg: E.O’Dea 50, E.Hynes 11

WEST COAST

B: B.Smith 14 T.Radan 26
HB: M.Dowrick 5 S.McDonald 35 A.Hill 16
C: M.Bowen 1 I.Cameron 19 N.Kelly 12
HF: K.Gibson 2 A.Atkins 9 M.Collier 8
F: G.Kelly 15 D.Pisconeri 11
Foll: P.Laurie 25 D.Hooker 17 E.Swanson – C 13
I/C: T.Tester 23 C.Guard 4 H.Bullas 24 B.Devlyn 7 C.Perera 27
Emerg: E.Bonser 6 K.Orme 32

St Kilda v Western Bulldogs, RSEA Park, 3.10pm AEDT

ST KILDA

B: T.White 29 C.Fitzpatrick 24
HB: H.Priest 14 C.Phillips 35 T.Lucas-Rodd 18
C: K.O’Neill 20 J.Sedunary 10 M.McDonald 1
HF: N.Exon 15 K.McCarthy 9 C.Greiser 17
F: K.Shierlaw 12 G.Patrikios 21
Foll: R.Watt – C 7 O.Vesely 23 E.Mackie 3
I/C: N.Von Bertouch 28 R.Dillon 25 C.Whitfort 4 N.Xenos 27 A.Brown 2
Emerg: A.Drennan 8 P.Kelly 16

WESTERN BULLDOGS

B: A.Gogos 36 L.Spark 11
HB: E.Gamble 14 I.Huntington 4 N.Ferres 16
C: B.Hunt 21 K.Lamb 27 N.Callinan 10
HF: G.Newton 5 B.Toogood 8 K.McLeod 6
F: E.Georgostathis 17 D.Berry 7
Foll: C.Moody 13 E.Blackburn – C 2 A.McCarthy 15
I/C: D.Marshall 26 K.Rennie 24 G.Lagioia 12 H.Scott 22 K.Herron 31
Emerg: E.Brown 9 H.Munyard 20

Fremantle v Geelong, Fremantle Oval, 2.10pm AWST

FREMANTLE

B: J.Cuthbertson 29 L.Pugh 32
HB: A.Stannett 24 E.Gooch 8 E.Antonio 12
C: S.Cain 20 L.Rohde 11 K.Flood 44
HF: K.Grieve 13 A.Sharp 1 H.Miller 19
F: G.O’Sullivan 22 S.Duffy 6
Foll: G.Houghton 27 K.Bowers 2 K.Antonio – C 15
I/C: P.Seth 18 R.Roux 17 J.Stewart 7 M.Strom 21 M.Clifford 4
Emerg: L.Mascall 14 B.Webb 26

GEELONG

B: M.Brown 19 M.McMahon 24
HB: D.Taylor 28 M.Hickey – C 18 R.Webster 21
C: S.Van De Heuvel 27 R.Cranston 30 N.Morrison 9
HF: D.Higgins 2 G.Clarke 17 R.Garing 12
F: P.McWilliams 23 J.Ivey 5
Foll: A.O’Connor 14 J.Crockett-Grills 6 O.Purcell 16
I/C: A.McDonald 3 G.Rankin 10 R.Goring 44 M.Maguire 7 M.Keryk 45
Emerg: M.Boyd 26 R.Caris 1


3
0


Leave a comment / Scroll to bottom

1 thought on “AFLW Teams – Round 1”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *